Qualification - BTEC Level 5 HND Diploma in Engineering

Unit number and title - MLK 510/518 DL/Unit 35 Further Analytical Methods for
Engineers

Level - Level 5

Assignment Title - Inclusive-Analyse, Model & Solve Engineering Problemsusing First and Second Order Diff. Equations

Our Diploma assignment help in the UK has experts who can write exclusive content within a short period of time!

Learning outcome
LO

Be able to analyse and model engineering situations and solve problems using ordinary differential equations

4.1 analyse engineering problems and formulate mathematical models using first order differential equations
4.2 solve first order differential equations using analytical and numerical methods
4.3 analyse engineering problems and formulate mathematical models using second order differential equations
4.4 solve second order homogeneous and non-homogenous differential equations
4.5 apply first and second order differential equations to the solution of engineering situations.

Purpose of this assignment

The purpose of this assignment is to allow you the opportunity to display your knowledge and capability of solving Differential Equations and to provide evidence on how you may formulate and solve them.

Scenario

Whilst working on several projects at BCoTyou have come across several instances where various quantities appear linked to the values of their rates of change in a set of electrical and mechanical systems. Upon reading you discover that the most accurate form of modelling for these values is a differential equation therefore youare to set out to solve the following problems in order to complete your assigned projects.

Task 1 (AC 4.1, 4.2 & 4.5)

Whilst testing the resistance of a copper conductor in your test rig, you observe that the rate of change of its resistance as temperature changes is equal to a constant (the temperature coefficient of resistance, which is 3.9×10-3 for copper) multiplied by its current resistance.

Formulate a first-order Differential Equation to describe this situation.

Given the following observational data about your conductor, solve the differential equation to find a formula for its resistance at a given temperature.
At 0°C, the resistance of the component is 50Ω.

When the conductor's resistance exceeds (R=58Ω) it causes problems with the system's operation. Using your equation, find out the temperature at which it reaches the system.

Task 2 (AC 4.1, 4.2 & 4.5)

The equation of motion of a train is given by mdv/dt = mk(1-e-t)-mcv, where vis the speed, t is the time and m, k and c are constants. Determine the speed v given v=0 at t=0?

We are the best HND assignment help in the UK for students who are unable to complete their homework on time!

Task 3 (AC 4.2)

A mathematical equation you are trying to solve has produced the differential equation dy/dx=6x+3y, with the conditions y=6 when x=0, you are only interested in it over a small range from x=0 to x=3 and do not want to invest the time necessary to properly solve it as you do not need an exact relationship.

Either manually or electronically apply Euler's method to this equation and draw a graph of the approximate solution over the required range.
Using your workings from the previous part where necessary, apply the Euler-Cauchy method to the same range and provide the resulting graph.
Finally, apply the Runge-Kutta method and compare your three results, analysing their accuracy and time-efficiency.

Task 4 (AC 4.3, 4.4 & 4.5)

Another part of your system involves an oscillating mass which may be looked at as a simple harmonic oscillator.

Taking the given values Newton's Law (Ftotal = m (d2x)/(dt2 )), Hooke's Law (Fspring =-kx) and the formula for a damping force on an oscillating mass (Fdamp=-c dx/dt) formulate a second-order differential equation to describe this behaviour, given that the mounting spring has a spring constant k=201, your damping mechanism produces a damping constant c=500 and the oscillating mass has mass m=0.45kg.

Solve this differential equation to find an expression for the position of your oscillator at any given time during its motion, (i.e. x(t)=[function]), given that when t=0 our mass begins with an offset of x=-0.5m, and is also static (dx/dt=0).
Using your equation, find the position of the mass at time t=0.5.

Task 5 (AC 4.3, 4.4 & 4.5)

An oscillating LCR circuit is used in one of the systems you have been assigned. Its circuit is comprised of a Resistor of R=100Ω, an Inductor of L=0.5H and a capacitor of C=11mF.

Given that it outputs a voltage of V=10sin(3t), using your knowledge of electronic circuits (sum of voltage drops=total voltage) formulate a differential equation to describe the system's behaviour in terms of current.

By solving this equation, find the relationship between Current (I) and time (t) given that I=0 at t=0 and I=0 at t=3s.

Using this relationship, find the Current at time t=850ms.

Task 6 (AC 4.1 & 4.3 to 4.5 inclusive: M6)

Evaluate how different models of engineering systems using first and second order differential equations solve engineering problems for Tasks 1,2,4 and 5 above.

Task 7 (AC 4.1 & 4.3 to 4.5 inclusive: D5)

Critically evaluate first and second order differential equations when generating the solutions to engineering situations using models of engineering systems for Tasks 1,2,4 and 5 above and justify your conclusions by validation with alternative techniques e.g. use of computer programs or other external tools.

 Higher Grade achievements (where applicable) Grade descriptor Achieved? (tick) Grade descriptor Achieved? (tick) M6: Evaluate how different models of engineering systems using first and second order differential equations solve engineering problems D5: Critically evaluate first and second order differential equations when generating the solutions to engineering situations using models of engineering systems

RELATED COURSES & ASSIGNMENT SERVICE!!

 BTEC Higher National Diploma in Business Computing and Systems Development Assignment Help Present the project and communicate appropriate recommendations HND Diploma in Learning & Development Assignment Help Managing a Successful Business Project Assignment Help BTEC First Extended Certificate in Information and Creative Technology - Level 2 Assignment Help Internet Marketing Assignment Help Assess the impact of small businesses on the economy Professional Development and Communication Skills Assignment Help Managing Financial Resources and Decisions Assignment Help Formulating and Planning a Project Supply Chain and Operations Management Assignment Help Pearson BTEC Diploma In Health And Social Care Assignment Help

#### Are You Looking for Further Analytical Methods for Engineers Assignment Help - MLK 510 BTEC Level 5 HND in Engineering?

Whilst testing the resistance of a copper conductor in your test rig, you observe that the rate of change of its resistance as temperature changes is equal to a constant (the temperature coefficient of resistance, which is 3.9×10-3 for copper) multiplied by its current resistance.

(a)  Formulate a first-order Differential Equation to describe this situation.

Solution:

dR/dT = k x R

R = resistance

T = temperature

K = constant

(b)  Given the following observational data about your conductor, solve the differential equation to find a formula for its resistance at a given temperature.

At 0oC, the resistance of the component is 50Ω.

Solution:

dR/R = k dT

log R = kT + c

c= contant of integration

At 0 degree Celsius, R = 50 ? (given)

Log 50 = 0 + c

C = log 50

Log R = kT + log 50

(c)  When the conductor's resistance exceeds (R=58Ω) it causes problems with the system's operation. Using your equation, find out the temperature at which it reaches the system.

Solution :

R = 58 ?

Log 58 = kT + log 50

T = log 58 - log 50 / k = log(58/50)/k degree celsius

The equation of motion of a train is given by mdv/dt = mk(1-e-t)-mcv, where vis the speed, t is the time and m, k and c are constants. Determine the speed v given v=0 at t=0?

Solution:

Equation of motion:

mdv/dt = mk(1-e-t)-mcv

v =  speed,

t = time

m, k and c = constants.

Given:  v=0 at t=0

. m dv/dt + mcv = mk (1 - e-t)

dv/dt + cv = k (1 - e-t)

Integrating factor = e(ct)

. v e(ct) = Integration (e(ct) k (1 - e-t) )

v e(ct) = k (e(ct) / c -  e(c-1)t / c-1)  + c1

c1 = constant

c1 = k (1/c-1 - 1/c)

v e(ct) = k (e(ct) / c -  e(c-1)t / c-1)  + k (1/c-1 - 1/c)

v = k (1 / c -  e(-1)t / c-1)  + k e(-ct) (1/c(c-1))

A mathematical equation you are trying to solve has produced the differential equation dy/dx=6x+3y, with the conditions y=6 when x=0, you are only interested in it over a small range from x=0 to x=3 and do not want to invest the time necessary to properly solve it as you do not need an exact relationship.

a)    Either manually or electronically apply Euler's method to this equation and draw a graph of the approximate solution over the required range.

Solution:

Euler's Method:

Y1 = y0 + h (y')0

X0 = 0, y0 = 6, (y')0= 18

Y1 = y0 + h (y')0 = 6 + 1 x 18 = 24

X0 = 1, y0 = 24, (y')0 = 6 + 3 x 24 = 78

Y1 = 24+78 = 102

X0 = 2, y0 = 102, (y')0 = 12 + 3 x 102 = 318

Y1 = 102+318 = 420

 X y 0 6 1 24 2 102 3 420

b)    Using your workings from the previous part where necessary, apply the Euler-Cauchy method to the same range and provide the resulting graph.

Solution:

Euler-Cauchy method

Yc1 = y0 + h/2 [(y')0 + f(x1,yp1)]

Yc1 = 6 + ½ [18 + 6x1 + 3x 24] = 54

Yc2 = y1 + h/2 [(y')1 + f(x2,yp2)]

Yc2 = 24 + ½ [78 + 6 x 2 + 3 x 102] = 222

Yc3 = y2 + h/2 [(y')2 + f(x3,yp3)]

Yc3 = 102 + ½ [318 + 6 x 3 + 2 x 420 ] = 690

 X y 0 6 1 54 2 222 3 690

c)    Finally, apply the Runge-Kutta method and compare your three results, analysing their accuracy and time-efficiency.

Solution:

Runge-Kutta Method

. yn+1 = yn + h/6 (k1 + 2 k2 + 2 k3 + k4)

K1 = f(xn,yn)

K2 = f(xn+ h/2,yn + hk1/2)

K3 = f(xn + h/2,yn + hk2/2)

K4 = f(xn+h,yn+hk3)

 X Y 0 6 1 106.5 2 1787 3 19590.7

k1 = f(x0,y0) = 6 x 0 + 3 x 6 = 18

K2 = f(x0 + ½, y0 + 18/2) = 6/2 + 3 x 15 = 48

K3 = f(1/2, 6+24) = 93

K4 = f (1, 6+93) = 303

Y1 = 6 + 1/6 (18 + 2 x 48 + 2 x 93 + 303) = 106.5

X1 = 1, y1 = 106.5

k1 = f(x1,y1) = 6 x 1 + 3 x 106.5 = 325.5

K2 = f(3/2, 106.5+ 325.5/2) = 816.75

K3 = f(3/2, 106.5+816.75/2) = 1553.625

K4 = f (2, 106.5+1553.625) = 4992.375

Y2 = 106.5 + 1680.9 = 1787

k1 = f(2,1787) = 5373

K2 = f(5/2, 1787+ 2686.5) = 13435.5

K3 = f(5/2, 1787+6717.75) = 25529.25

K4 = f (3, 1787+25529.25) = 81966.75

Y3 = 1787 + 17803.7 = 19590.7

Real Calculation:

. dy/dx - 3y = 6x

Y e -3x = 6 (-x/3 e -3x  -1/9 e -3x  ) + c

C = 6.67

Y = -2x -0.67 + 6.67 e 3x

 X y 0 6 1 131.3 2 2686.2 3 54040.9

Comparison:

 x Euler Euler Cauchy Runge Kutta Real 0 6 6 6 6 1 24 54 106.5 131.3 2 102 222 1787 2686.2 3 420 690 19590.7 54040.9

We find that accuracy as well as time is maximum for Runge Kutta Method.

We find that accuracy as well as time is minimum for Euler's Method.

Another part of your system involves an oscillating mass which may be looked at as a simple harmonic oscillator.

a)   Taking the given values Newton's Law (Ftotal = m (d2x)/(dt2 )),, Hooke's Law (Fspring =-kx) and the formula for a damping force on an oscillating mass (Fdamp=-c dx/dt) formulate a second-order differential equation to describe this behaviour, given that the mounting spring has a spring constant k=201, your damping mechanism produces a damping constant c=500 and the oscillating mass has mass m=0.45kg.

Solution:

Ftotal = Fspring + Fdamp

Md2x/dt2 = -kx -c dx/dt

Md2x/dt2 + kx + c dx/dt =0

0.45 d2x/dt2 + 500 dx/dt + 201x =0

This is the required second-order differential equation.

b)    Solve this differential equation to find an expression for the position of your oscillator at any given time during its motion, (i.e. x(t)=[function]), given that when t=0 our mass begins with an offset of x=-0.5m, and is also static (dx/dt=0).

Solution:

0.45 d2x/dt2 + 500 dx/dt + 201x =0

0.45 D2 + 500 D + 201 = 0

D = - 0.4, -1110.7

X = A e -0.4t + B e -1110.7t

At t=0, x = -0.5,

-0.5 = A+B

Dx/dt = -0.4 A e -0.4t  - 1110.7 B e -1110.7t

0 = -0.4 A - 1110.7 B

Solving, A = -0.5, B = 0.00018

X = -0.5 e -0.4t + 0.00018 e -1110.7t

c)    Using your equation, find the position of the mass at time t=0.5.

Solution: X = -0.5 e -0.4t + 0.00018 e -1110.7t

X = -0.5 e -0.4x0.5 + 0.00018 e -1110.7x0.5 = - 0.5 x 0.82 + 0.00018 x 0 = -0.41

An oscillating LCR circuit is used in one of the systems you have been assigned. Its circuit is comprised of a Resistor of R=100Ω, an Inductor of L=0.5H and a capacitor of C=11mF.

a)    Given that it outputs a voltage of V=10sin(3t), using your knowledge of electronic circuits (sum of voltage drops=total voltage) formulate a differential equation to describe the system's behaviour in terms of current.

Solution:

. d2I/dt2 + R/L di/dt + 1/LC i = 30 cos (3t) / 0.5

d2I/dt2 + 200 di/dt + 181.82 i = 60 cos (3t)

This is the required differential equation.

b)    By solving this equation, find the relationship between Current (I) and time (t) given that I=0 at t=0 and I=0 at t=3s.

Solution:

CF:

D2 + 200 D + 181.82 = 0

D = -0.9, -199.1

I = A e-0.9t + B e-199.1t

PI:

I = 1/ D2 + 200 D + 181.82 ( 60 cos 3t)

Put D2 = -3x3 = -9

1/ 200 D+172.82 (60 cos 3t) = 2.5 (172.82-200D) x 60 cos 3t micro A

= 25 ( 172.82 x 6 cos 3t + 600 x 6 sin 3t)

= 25923 cos 3t + 90000 sin 3t

Total current , i(t) = A e-0.9t + B e-199.1t + 25923 cos 3t + 90000 sin 3t

At t=0,

0 = A+ B - 15000

A + B = 25923

At t = 3s,

0 = A e-0.9x3 + B e-199.1x3 + 25923 cos 3x3 + 90000 sin 3x3

0.067 A + 0 + 4320.5 x 0.412 - 15000 (-0.91) = 0

A = (-1780 - 13650)/0.067 = -2.30298.5

B = 15000 - A = 245298.5

i(t) = -2.30298.5 e-0.9t + 245298.5 e-199.1t + 25923 cos 3t + 90000 sin 3t

c)    Using this relationship, find the Current at time t=850ms.

Solution:

I =  -2.30298.5 e-0.9x0.85 + 245298.5 e-199.1x0.85 + 25923 cos 3 x 0.85 + 90000 sin 3 x 0.85

= - 1.072 +0 + 2409.47 + 12450.8 = 14859.2 micro A = 0.0149 A

Evaluate how different models of engineering systems using first and second order differential equations solve engineering problems for Tasks 1,2,4 and 5 above.

Solution:

Different models of engineering systems using first and second order differential equations solve engineering problems.

The first case is variation of Resistance w.r.t. Temperature.

dR/dT = k x R

It is first order differential equation.

The second case represents equation of motion.

dv/dt + cv = k (1 - e-t)

It is first order differential equation.

The case in Q4 is that of Simple Harmonic Oscillator.

Md2x/dt2 + kx + c dx/dt =0

It is second order differential equation.

The case in Q5 is RLC Oscillator.

d2I/dt2 + R/L di/dt + 1/LC i = 10 sin (3t)

It is second order differential equation.

Critically evaluate first and second order differential equations when generating the solutions to engineering situations using models of engineering systems for Tasks 1,2,4 and 5 above and justify your conclusions by validation with alternative techniques e.g. use of computer programs or other external tools.

Solution:

Question 1:

dR/dt = kR

Take k=1.

T=0 and R=50.

MATLAB Code:

syms r(t)

ode = diff(r,t) == r

cond = r(0) == 50

rSol(t) = dsolve(ode,cond)

Same result is obtained.

Question 2 :

MATLAB Code:

syms v(t)

ode = diff(v,t) == (1-exp(-1)) - v

cond = v(0) == 0

vSol(t) = dsolve(ode,cond)

4)

0.45 d2x/dt2 + 500 dx/dt + 201x =0

MATLAB Code:

syms x(t)

ode = 0.45*diff(x,t,2)+500*diff(x,t)+201x == 0;

xSol(t) = dsolve(ode)

5)    d2I/dt2 + 200 di/dt + 181.82 i = 10 sin (3t)

MATLAB Code:

`syms I(t)`
`ode = 1*diff(i,t,2)+200*diff(i,t)-i == 0;`
`iSol(t) = dsolve(ode)`